U Novinarskom domu u Zagrebu održan je okrugli stol na kojem je gostovao predsjednik Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu Guido Raimondi. On je ranije u francuskom listu Le Monde rekao kako je od 2010. godine uskraćeno pravo pristupa tom Sudu za ljudska prava za ukupno oko 162.000 europskih građana. Za razlog odbijanja, između ostalih i preko 13.000 pritužbi iz Hrvatske i to bez pisanog obrazloženja, Raimondija su naumili pitati pripadnici domaće sedme sile. No, u stilu totalitarnih režima prošlog stoljeća, to im je onemogućeno.
Kako Raimondi ne bi u Hrvatskoj bio izložen neugodnim pitanjima organizatori Okruglog stola su od pravosudnih ustanova zahtijevali da upute svaka poimence točno određene predstavnike, tako da u raspravi na Okruglom stolu iz ”publike” ne bude nekontroliranih polemičnih pitanja.
Usporedno je angažirano i jako policijsko osiguranje radi sprečavanja dolaska bilo kakvih ‘nepočudnih’ novinara koji bi Guidu Raimondiju, inače prijatelju Andreja Plenkovića, mogli postaviti neugodna pitanja.
Kritičari nepoželjni
Tako su iz dvorane Novinarskog doma izveli novinarku Ivu Anzulović, koja je glasno prosvjedovala i pokazivala papire da je pozvana na Okrugli stol. Tek u predvorju je sutkinja Štefica Stažnik, zadužena za red i mir na Okruglom stolu, potvrdila da je kolegica Anzulović pozvana i policija se ispričala i dopustila novinarki da se ipak vrati natrag u dvoranu.
Kasnije u dvoranu nisu pustili ni novinarku Margaretu Zouhar pa ju je policajac u civilnom crnom odijelu ”udaljio” iz Novinarskog doma.
Na Okrugli stol nisu pustili ni Darka Petrilića, autora više publikacija o kritici prakse hrvatskog pravosuđa.
Da apsurd bude veći, policija je izbacila novinare iz Novinarskog doma sa skupa o Sudu iz Strasbourga koji je, između ostalog, osnovan i radi zaštite prava javnosti na slobodni pristup informacijama!
Skup je stoga protekao u mirnoj gotovo opernoj atnosferi a jedino pitanje postavila je novinarka Iva Anzulović koja zamalo nije izbačena iz dvorane.
Tražila je očitovanja o zahtjevima (tužbama) iz Hrvatske koje su protivno članku 45. st. 1. Konvencije, eliminirane iz postupka na Europskom sudu bez pisanih i obrazloženih sudskih odluka.
Ksenija Turković, sutkinja u Sudu u Strasbourgu kao predstavnica Hrvatske, iznijela je i podatke prema kojima je od 2010. godine do 31. prosinca 2016. godine iz Hrvatske zaprimljeno 14.075 zahtjeva (tužbi), a odbačeno 13.115 tužbi. Prema Turkovićki ”u slučaju Hrvatske do danas je donijeto 375 presuda, a nađene su 364 povrede članaka Konvencije”.
Ono što Turkovićka nije rekla, međutim, je činjenica da se 13.115 tobože odbačenih tužbi iz Hrvatske nikako ne može smatrati riješenima s obzirom na to da odbacivanje nije bilo legalno – nije popraćeno pisanim i obrazloženim sudskim odlukama sukladno članku 45. st. 1. Konvencije o ljudskim pravima.
Novinarku Anzulović su još uvjeravali da se ne radi o ”zavjeri protiv Hrvatske”.
Razočarani sudionici prije vremena napustili skup
Na pitanje upućeno kolegici Anzulović je li zadovoljna odgovorom reagirala je Jerina Malešević, umirovljena odvjetnica, koja je rekla da je osobno obavila uvid u spis u Sudu u Strasbourgu, te da u spisu nije bilo nikakve sudske odluke ni bilo kakvog drugog sudskog dokumenta izuzev dokumenta koje je Sudu dostavio sam podnositelj zahtjeva.
Na to je sutkinja Turković rekla da su moguće pogreške i da je ljudski griješiti i dalje izbjegavajući priopćiti koliko je točno od 13.115 odbijenih tužbi iz Hrvatske bilo onih bez ikakve pisane i obrazložene sudske odluke, protivno članku 45. st. 1. Konvencije.
Shvativši da se na ovom Okruglom stolu neće moći dobiti odgovor na pitanje o ”reviziji ili zataškavanju” pogrešnih postupaka na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, sudionici su i prije završetka počeli izlaziti iz dvorane Novinarskog doma.
Sve to je Guido Raimondi promatrao ozbiljan i zabrinutog lica. No, njegova zabrinutost nije dugo trajala. Otišao je na primanje kod premijera Plenkovića na kojemu je ‘podobnim’ medijima izjavio kako građani imaju povjerenja u Europski sud za ljudska prava. Nije, međutim, jasno na temelju čega on to tvrdi s obzirom da je od 14075 tužbi iz Hrvatske odbačeno njih više od 90%!
POZIV! Prevareni na Sudu u Strasbourgu, dođite u četvrtak u Novinarski dom!
Izvor: http://www.pouzdano.hr