POLAZNICI 22. NARAŠTAJA RATNE ŠKOLE „BAN JOSIP JELAČIĆ“
NA PRIJEMU KOD ŽUPANA DAMIRA BAJSA
Inače, Ratna škola „Ban Josip Jelačić“ ustrojena je odlukom Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske 25. lipnja 1998. godine. Najviša je to vojna škola u kojoj se školuju i osposobljavaju visoki časnici i državni službenici iz Republike Hrvatske i inozemstva za sudjelovanje u procesu donošenja strategijskih odluka u području obrambenih i sigurnosnih poslova na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Treba istaknuti kako se poseban naglasak u Ratnoj školi daje na razvoj polaznika kao karakternih strateških lidera, a temeljni cilj je sistematizacija i povećanje postojećih te razvoj novih kompetencija polaznika.
Polaznici Ratne škole poučavaju razne predmete, od geopolitike, geostrategije, međunarodnih odnosa, a poseban dio zauzimaju studijska putovanja u sklopu kojih obilaze čitavu Republiku Hrvatsku i autentične lokacije iz Domovinskog rata. Inače, do sada je kroz Ratnu školu „Ban Josip Jelačić“ prošao 21 naraštaj i ukupno 288 polaznika.
„Želim vam se zahvaliti na prijemu, gostoprimstvu i na mogućnosti da polaznici najviše razine vojne izobrazbe čuju i usvoje nova znanja o vašoj županiji, o stanju, planovima za razvoj te svemu onome što vi smatrate bitnim za istaknuti. Ratna škola itekako štuje Domovinski rat i ratni put postrojbi gdje dolazimo. Želio bih naglasiti da smo jučer imali nastavni sat povijesti vezano za Zapadnu Slavoniju i posjetili smo mjesta stradavanja pripadnika 105.brigade na mjestu masovne grobnice Rakov Potok. Bili smo i u selu Kusonje gdje smo čuli o tim događanjima. O žrtvi, stradanju i velikom doprinosu bjelovarske 105. brigade Hrvatske vojske imali smo prigodu upoznati se i kao naraštaj zapaliti svijeću i pokloniti se žrtvi svih pripadnika na ratištu Zapadne Slavonije te pripadnika vaše 105.brigade“, istaknuo je na prijemu brigadir Mijo Kožić, načelnik Ratne škole i voditelj studijskog putovanja.
Prijem za polaznike Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ bila je prilika da se prisjetimo kako je u Domovinskom ratu jedna trećina naše Bjelovarsko-bilogorske županije bila okupirana. Bilo je riječi i o operaciji „Otkos 10“, jednoj od prvih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske kojom je oslobođeno oko 300 četvornih kilometara našeg prostora.
Osim operacije „Otkos 10“, na području naše županije izvedene su i operacije „Orkan 91“ i „Papuk 91“ zahvaljujući kojima je oslobođeno preko 2200 četvornih kilometara hrvatskog prostora, točnije 130 sela i zaseoka.
„Povijest Bjelovarsko-bilogorske županije vezana je uz vojsku i vojna djelovanja. Naša prošlost vezana je i uz Domovinski rat u kojem je trećina županije bila okupirana. Također, ovo je županija koja ima iznadprosječno veliki broj postrojbi Hrvatske vojske , od 105.brigade pa do niza postrojbi samostalnih bataljuna, protuzračne obrane te svih ostalih rodova i vidova Hrvatske vojske. U operaciji „Otkos 10“ koja je uslijedila nakon osvajanja vojarne u Bjelovaru, prvi put je oslobođeno hrvatsko područje. Ukupnost tih dešavanja je omogućila da imamo niz vojnih djelovanja na ovom području, a postrojbe s našeg područja su nakon oslobođenja naših krajeva bile raspoređene po cijeloj Hrvatskoj“, naglasio je župan Damir Bajs.
Nakon prijema, polaznici 22. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ su u pratnji predsjednika Županijske skupštine BBŽ Marija Preskočila i zamjenika župana Nevena Alića obišli spomenik poginulim braniteljima u središnjem gradskom parku u Bjelovaru. (bbz.hr)