Nepoznati Andrić
Piše Ilija Pejić
Bjelovarčani su u srijedu 22. studenoga 2017. imali posebnu privilegiju, u Studijskom odjelu Narodne knjižnice „P. Preradović“ gostovao je akademik Krešimir Nemec, autor velebne knjige Gospodar priče – poetika Ive Andriće. Tom prigodom prvu monografiju o našem nobelovcu kao i Andrićeva Izabrana djela u 13 svezaka predstavili su urednica Školske knjige Miroslava Vučić i književni kritičar Ilija Pejić. U programu su čitanjem ulomaka iz Andrićevih djela nastupili Lucija Pranjić i Miran Topljak, učenici Gimanzije Bjelovar. Promociji su nazočili brojni profesori, suradnici bjelovarske Knjižnice (Marina Šramek, Ivana Peulja…).
Andrićeva Izabrana djela kao i ova monografija kao završni čin petogodišnjeg projekta veliki su dobitak za hrvatsku znanost o književnosti kao i za hrvatsku kulturu, veliki pothvat su za izdavača Školsku knjigu čime se prof. M. Vučić kao urednica posebno ponosi jer neopisiv je osjećaj kad se završi tako velik i zahtjevan posao i to na najbolji način prema ocjenama vrsnih poznavalaca Andrićeva opusa, Ivana Lovrenovića posebno. Najveća zasluga pripada autoru, akademiku Krešimiru Nemecu.
Poslije ovih poticajnih riječi uslijedio je razgovor s autorom K. Nemecom, o našim kulturama (hrvatskoj, bošnjačkoj i hrvatskoj) i mjestu Andrićeva djela u njima kao i sudbini autora. Sličnim Andrićevom diskursu Nemec je na brojna pitanja odgovarao jednostavno zaključujući ih sentencama, mudrosnicama iz Andrićevih djela. Andrića treba čitati, zaslužiti da bi postao naš, svakog od nas kao pojedinca i kao društva u cjelini. Njegov život, dostojan filma, konformizam, političko laviranje… teme su koje ne smijemo vezati uz literaturu jer u suprotnom nalik smo plitkim politikantima koji o svemu sve znaju, ali ništa ne mogu dokazati. Andrić nije trebao politiku, ali je ona njega trebala, a pri tom mislimo i na dinastiju Karađorđevića, ali i na Tita. Prof. Nemec se pokazao i kao iznimno duhovit sugovornik u odgovorima pojedincima iz publike potkrepljujući svoje tvrdnje manje poznatim pikanterijama iz nepoznatih i teško dostupnih dokumenata.
Poslije izdanja Djela Ive Andrića u trinaest svezaka koje je priredio i pogovorom popratio akademik Krešimir Krešimir, a izdala Školske knjiga 2013.-2015., isti autor hrvatsku kulturu obogatit će i dosad najopsežnijom monografijom o životu i djelu našeg do danas jedinog nobelovca. Tako je hrvatska kultura prvi put dobila cjelovitu sintezu o Ivi Andriću, zacijelo ponajbolju među brojnim djelima o ovom piscu intrigantnog života i nadasve nedostižnog pripovjedača. Pred piscem Gospodara priče našle su se brojne enigme (pripadnost autora, Andrić i hrvatska književnost, Andrićeva Bosna, politički angažman, diplomatska služba, susret s Hitlerom, članstvo u Partiji, član Saveza udruženja pisaca Jugoslavije, susret s Titom…), no iskusni sveučilišni profesor Nemec uspješno ih je svladao ponudivši čitateljima zanimljive odgovore.
Ipak najvredniji dio knjige autorove su originalne interpretacije kako ranih lirskih ostvarenja, stihova i kraćih epigramatskih proza u zbirkama Ex Ponto i Nemiri, tako i novela (Most na Žepi, Put Alije Đerzeleza, Mara milosnica, Jelena, žena koje nema…), a posebice velebnih romana o Bosni i njezinim ljudima kroz vjekove (Na Drini ćuprija, Travnička hronika, Gospođica, Prokleta avlija, Mustafa Madžar). Tu su za čitatelja najveći dobitci. Andrićev čovjek je melankolik, putnik kroz vrijeme koji osjeća svu patnju ljudskog roda, opčinjen je pričom i pričanjem, mitom podjednako kao i legendom, narodnom predajom kao i poviješću i njezinim junacima tražeći odgovore na brojna pitanja koja ga tište i to je ta poetika tkanja, pričanja, gradnje i razgradnje mitova… (Razgovor s Gojom, Kuća na osami, O priči i pričanju…). Monografiju autor zaključuje završnim esejom o fragmentima mudrosti i kontemplacije (Znakovi pored puta), velebnim lukom, poveznicom ranih Andrićevih lirskih fragmenata s kasnijim refleksijama o životu, ljudima, knjigama i stvaranju…
Završimo ovaj kratki osvrt na susret s ak. Nemecom Andrićevom metaforom mosta: „Sva naša nada je s one strane“.