STU16
Na obalama Jadranskoga mora, Slikarstvo krajolika
La mostra, curata dallo storico dell’arte Giandomenico Romanelli e da Biserka Rauter Plančić, direttrice della Galleria d’Arte Moderna di Zagabria, è realizzata in collaborazione con l’Istituto Italiano di Cultura di Zagabria e testimonia l’importanza degli influssi tra le scuole croata e italiana nella pittura en plein air e, più in generale, paesaggistica.
Insieme ad opere di pittori italiani del periodo a cavallo tra il XIX e il XX secolo (G. Fattori, G. Ciardi, P. Fragiacomo, G. Cadorin T. Signorini, etc.) provenienti da importanti musei e gallerie italiane, saranno esposti capolavori di artisti croati che nei loro viaggi in Italia hanno incontrato i protagonisti della scuola dei Macchiaioli e sono stati influenzati da loro.
L’opera di G. Fattori, La strada bianca e’ un prestito dell’Istituto Matteucci di Viareggio.
————————–
Međunarodni izložbeni projekt u kustoskoj koncepciji uglednog talijanskog povjesničara umjetnosti i teoretičara dr.sc. Giandomenica Romanellija i Biserke Rauter Plančić, ravnateljice Moderne galerije premijerno predstavljen u Modernoj galeriji u Zagrebu svjedoči važnost hrvatsko-talijanskih likovnih veza za razvoj plenerizma i hrvatskog pejzažnog slikarstva uopće. Za tu prigodu, uz djela vodećih talijanskih slikara s prijeloma 19. u 20. stoljeće (G. Fattori ,G. Ciardi, P. Fragiacomo ,G. Cadorin ,T. Signorini i dr.) iz uglednih muzejsko-galerijskih institucija u Italiji na izložbi su izložena remek – djela hrvatskih umjetnika koji su se za svojih putovanja u Italiju susreli s protagonistima škole Macchiaiola i stvarali pod njihovim utjecajem. Riječ je o djelima većinom iz fundusa Moderne galerije (od F. Quiquereza, N. Mašića, V. Bukovca i M. C. Medovića do M. Cl. Crnčića, E. Vidovića, G. Jurkića i dr.) te nekoliko radova iz muzejsko-galerijskih institucija u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Cilj ove izložbe koju je Moderna galerija priredila u suradnji s Talijanskim institutom za kulturu u Zagrebu, a koja će tijekom 2018. biti predstavljena i u Italiji, je lansirati modernu hrvatsku likovnu baštinu na europsku izložbenu scenu, a internacionalnu publiku upoznati s hrvatskom dionicom plenerizma koja značajno korespondira s europskim slikarstvom s kraja 19. i početka 20. stoljeća.