70 tisuća kuna za HGSS

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA SA 70 TISUĆA KUNA PODUPIRE RAD

HRVATSKE GORSKE SLUŽBE SPAŠAVANJA – STANICE BJELOVAR

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i Tomislav Pirak pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Bjelovar, potpisali su Ugovor o dodjeli financijskih sredstava Bjelovarsko-bilogorske županije za financiranje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja Stanice Bjelovar vrijedan 70 tisuća kuna.

Bjelovarsko-bilogorska županija sufinancira rad HGSS-a na svom području od 2008. godine, a danas govorimo o uspješnoj Stanici Hrvatske gorske službe spašavanja na području Republike Hrvatske.

Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Bjelovar u završnoj je fazi projekta izgradnje i opremanja svog sjedišta u naselju Mlinovac nedaleko od Bjelovara. Broje 25 članova i svake godine raspolažu sa sve više opreme kako bi se mogli priključiti što većem i zahtjevnijem broju intervencija.

Inače, Hrvatska gorska služba spašavanja na nivou Republike Hrvatske ustrojena je tako da svaka od 25 Stanica na području države u svakom trenutku može pozvati drugu Stanicu u pomoć ukoliko je potrebno prilikom spašavanja.

Što se tiče spašavanja i akcija na području Bjelovarsko-bilogorske županije mahom je to bila riječ o potragama za nestalim osobama, a naša Stanica Hrvatske gorske službe spašavanja na te izazove može u svakom trenutku odgovoriti. Naime, unutar svog tima imaju 8 licenciranih gorskih spašavatelja, 1 instruktora HGSS-a, 2 voditelja potražnih pasa i 4 potražna psa, kao i potrebnu opremu za rad.

Do sada su ove godine imali tri potražne akcija na području naše županije, nekoliko njih izvan županija i aktivno su uključeni u borbu protiv pandemije koronavirusa tijekom koje im je mobilizirano 5 članova, a odradili su i dežurstvo u Paklenici.

Bjelovarsko-bilogorska županija sufinanciranjem Hrvatske gorske službe spašavanja želi da naša Stanica uvijek bude na raspolaganju našim građanima koji se nađu u nevolji kako bi im pravovremeno bila pružena pomoć.

Ono što članove HGSS-a drži je prvenstveno entuzijazam i volja budući da su volonterska neprofitna organizacija, ali bez obzira na to oni su isto tako i interventna snaga civilne zaštite na državnoj razini. Jer, HGSS je služba koja je tu kada je potrebito, a druge službe kao što je hitna služba ili policija nam u određenim situacijama ne mogu pomoći i onda se obraćamo HGSS-u. Upravo u tom trenutku pomoć ćemo dobiti od HGSS i njihovih ljudi 365 dana u godini neovisno o danu ili noći.

„Novce ćemo iskoristiti za opremanje kuće i uređivanje dvorišta. Imamo dobru suradnju sa Županijom. Ove godine smo imali tri potražne akcije na našem području. Naši članovi bili su aktivni i van granica naše županije. Bili smo na redovnim osiguranjima u Nacionalnom parku Paklenica na penjalištu, a naša tri člana sudjelovala su i u potrazi koja je bila na Biokovu za nestalim Poljakom. Zanovili smo i dosta opreme, a naši članovi se školuju i pripremaju za nazive gorskog spašavatelja“, istaknuo je pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja-stanice Bjelovar Tomislav Pirak.

„Biti dio potražnog tima je odličan osjećaj zato što znate da ste dio tima koji bilo kome i u bilo kojoj situaciji može pomoći. Dosta smo se educirali i pripremili za takav tip akcija tako da na terenu sve ide bez problema. Svi znaju što trebaju raditi i sve tri potražne akcije su završile i pronalaskom. Što se tiče dežurstva na Paklenici, s obzirom da je sezona malo drugačija, manji je broj ljudi pa je tako i sezona bila mirnija, dok su protekle dvije godine bile udarne“, istaknuo je tajnik HGSS-a Stanice Bjelovar Dalibor Pleskalt.

„Kao županu Bjelovarsko-bilogorske županije bila mi je čast potpisati ugovor o sufinanciranju rada HGSS-a Stanice Bjelovar. Mi smo kroz vrijeme povisili sredstva, sa 30 000 na 70 000 kuna godišnje. Vezano je to uz rad 25 naših sugrađana. Kada govorimo o HGSS-u nemojmo zaboraviti da su to sve volonteri, stručnjaci u svom području, a u vrijeme korone i interventne postrojbe Stožera civilne zaštite BBŽ“, izjavio je župan Damir Bajs. (bbz.hr)

Autor: urednik

Podijeli ovaj članak
468 ad