U Velikoj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije održana je
18. sjednica Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije.
Brza cesta
DA ili NE (!?)
Uvaženi vijećnici, na aktualnom satu Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije, postavili su niz zanimljivih pitanja. Jedno, od svakako najaktualnijih, vezano je uz nastavak gradnje brze ceste prema Bjelovaru. Bojanu Hribrljan, vijećnicu SDP-a, zanimalo je slaže li se župan Damir Bajs s nakaradnim najavama Olega Butkovića (ministar pomorstva, prometa i infrastrukture) o tome kako će se (i hoće li se?) uopće graditi državna cesta prema Bjelovaru?
-Dopustite opširniji uvod. Radi se o brzoj cesti prema Bjelovaru. Bjelovarsko-bilogorska županija je u svojevrsnoj prometnoj izolaciji, iako smo blizu Zagreba! Ipak, nemamo kvalitetnu prometnu povezanost. Izlazak iz te izolacije započeo je izgradnjom pruge Sv. Ivan Žabno – Gradec, (projektom u koji je bila uključena i Bjelovarsko-bilogorska županija i gospodin župan osobno), koja će prema pisanju medija biti dovršena do kraja godine. Na taj način ćemo riješiti jedan od dva projekta koji će prometnu povezanost Bjelovarsko-bilogorske županije sa Zagrebom ipak prekinuti. S druge strane ostaje brza cesta. Ista prometnica je napola gotova. O tome svjedoče izgrađeni objekti u vidu mostova ili pak nadvožnjaka do Bjelovara. U našim medijima nedavno je izašao upit saborskoga zastupnika Darija Hrebaka ministru mora, prometa i infrastrukture, ali je njegov odgovor vezan uz izgradnju prometnice Zagreb – Vrbovec – Bjelovar. U tom odgovoru piše kako je predviđena izmjena lokacijske dozvole što će uključiti nove faze ishođenja građevinskih i uporabnih dozvola za jedan kolnik i za konačno rješenje punog profila brze ceste prema Bjelovaru. Tako u odgovoru ministra stoji kako će prva faza uključiti ishođenje građevinskih dozvola za jedan kolnik, a druga faza za dva kolnika. Glavni projekti pripadajuće građevinske dozvole ishoditi će se samo za jedan kolnik brze ceste. To je samo za prvu fazu, stoji u odgovoru ministra Butkovića. Saborski zastupnik i vaš protukandidat Miro Totgergeli na pitanje, kako će se graditi jedan kolnik, a onda drugi, kaže: “Što se tiče faze izgradnje po fazama jednog kolnika, pa onda drugog kolnika, mislim da je to dobro!” U odgovoru dalje govori da će se svi objekti kao što su nadvožnjaci graditi za oba kolnika i mislim da imamo razloga biti zadovoljni, rekao je Totgergeli. Jeste li vi kao župan zadovoljni? Je li smatrate da možemo biti zadovoljni s pretvaranjem projekta autoputa u državnu cestu, upitala je Bojana Hribljan, vijećnica SDP-a.
“Pitanje je vezano uz strateška određenja ove Županije!”
–Pitanje je vezano uz strateška određenja ove Županije. Postojala je i postoji prometna povezanost ove županije, vezano uz željeznički prijevoz i prometne pravce. Ono što bih izrekao, da mogu dijeliti zadovoljstvo samo uz jedan projekt, a to je gradnja pruge Sveti Ivan Žabno – Gradec. Ta pruga treba riješiti ukupnost našeg doticaja s metropolom, smanjiti putovanje na manje od jedan sat i pretvoriti nas u predgrađe grada Zagreba. To će biti gotovo ove godine, a u prometu će biti iduće godine. Projekt je to koji je radila sama Županija i predala ga Hrvatskim željeznicama. Možemo li biti zadovoljni s prijedlogom ministra prometa, da se nešto što je projektirano kao autoput, što je ugovoreno kao autoput i što je dijelom izvedeno kao da je autoput, da se pretvori u državnu cestu? Ukratko, ne! Mi imamo već jednu državnu cestu u ovoj županiji koja je povezana sa Zagrebom, preko Rovišća pa nadalje i nama ne treba još jedna državna cesta! Nama treba ili autoput ili brza cesta. Kada govorimo o tome, reći ću da je projekt napola gotov i da ne treba izgraditi nikakve nove nadvožnjake, jer dovoljno je doći u Sredice i pogledati nadvožnjak koji vrijedi 40 milijuna kuna, ali i mnogi drugi koji su izgrađeni na toj trasi, a nadvožnjaci nisu za državnu cestu s dva traka. Dok sam ja župan u ovoj županiji, niti ću ja Županijskoj skupštini predložiti promjenu prostornog plana županije, niti ću biti zadovoljan, nego ću napraviti sve što je u našoj moći da Bjelovar dobije pravu brzu prometnicu, bila to brza cesta ili autoput. Mi imamo studiju Prometnog fakulteta koja pokazuje da ukoliko se napravi cesta s dvije trake do Bjelovara, Bjelovar s tim ništa ne dobiva. Kada govorimo o tome, mislim da to ne bi trebao biti kraj, da autoput ili brza cesta ne bi trebao povezati Zagreb s Bjelovarom, već i s Viroviticom i Mađarskom. To je strateški projekt koji postoji već 50 godina u prostornim planovima iz prometne strategije Hrvatske. Ministar ovim odgovorom krši prostorni plan ove županije koji je na snazi i što se mene tiče to neće proći! Ukratko, ne dijelim mišljenje s Totgergelijem, odgovorio je oštro župan Damir Bajs.
“Može li se u naredne četiri godine nastaviti s pozitivnim trendovima?”
-bilo je pitanje Siniše Glavaša. –Odnosno, postoji li model i vizija kako se to može ostvariti da se ne nađemo u situaciji da nam sugrađani treće dobi žive od pučke kuhinje a mladi nastave s masovnim iseljavanjem?
“Opravdano i potrebito pitanje!” odgovorio je župan Damir Bajs i, između ostalog, napomenuo: – Prvenstveno treba osigurati nova radna mjesta, a pozitivni trendovi to upravo pokazuju! Još uvijek nismo u gornjih deset županija Hrvatske i još moramo mnogo toga napraviti, ali na dobrom smo putu. Znam da to nije ravnomjerno svugdje u županiji. Ali, na tome treba poraditi i na tome radimo!
Porez na nekretnine
Damir Lujanac govorio je o porezu na nekretnine, zapravo o njegovoj neravnomjernosti u odnosu na tržišne vrijednosti nekretnina (ovisno o kraju u kojem se nalazi). . . Župan Damir Bajs je napomenuo da bi u slučaju uvođenja ovog poreza, prihodi općina i gradova bili još neravnomjerniji što bi dodatno produbilo nejednakosti među pojedinim dijelovima države. No, protiv toga bi trebala ustati Udruga načelnika i gradonačelnika!
Zabrinutost zbog blokade
Željko Srebrenović izrazio je zabrinutost zbog blokade Elektrometala d.d. a koja je uslijedila radi duga prema grupi PLINACRO d.o.o. Župan Damir Bajs je odgovorio da je Županija obaviještena o stanju u Elektrometalu d.d. i da, koliko mogu, pomažu u dogovoru radi naplate duga te da će nastojati zadržati Elektrometal u predstečajnom stanju i da što prije izađu iz toga stanja.
O ruralnom razvoju i mjerama u poljoprivredi
postavio je pitanje vijećnik Željko Held. Odnosno, zanimao ga je NOVI PRAVILNIK. Misli da je nedopustivo da pravilnik ostane ovakav i da se obavezno da nadopuna vezana uz mlade poljoprivrednike kako bi se mogli prijavljivati istovremeno na više mjera. Župan Damir Bajs složio se s mišljenjem gospodina Helda te naglasio kako je takva nemogućnost javljanja na više mjera kao kamen oko vrata ali da je dobro što imamo bitno veći broj prijava na mjere.
I Vladimir Bilek, saborski zastupnik, uključio se u raspravu o ruralnom razvoju i mjerama u poljoprivrdi pohvalivši ministra koji ima više sluha na prijedloge i da nakon dugo vremena ima i više prijava i različitih mjera i smatra da treba stvoriti nove prijedloge i dopune . . .
Nenada Mrzlečkog je zanimalo na koji način i s koliko sredstava je Županija pomogla našim mladim poljoprivrednicima koji su se prijavili na natječaj za ruralni razvoj? Župan Damir Bajs je odgovorio da postoji niz potpora koje su vezane uz potpore na EU projektima te će Županija prihvatiti i refundirati sve troškove. . .
“Kada će se osigurati kreditna linija za punjenje tova goveda?”
postavio je pitanje Marijan Šinko na što je župan Damir Bajs odgovorio: -Natječaj će biti raspisan u najkraćem roku nakon što stigne odgovor banaka!. . .
“Da li je i Osnovna škola u Garešnici ušla na posljednji natječaj za energetsku učinkovitost?”
bilo je pitanje Milana Ivančevića s napomenom da je jako loše stanje stolarije. Župan Damir Bajs je odgovorio da je Osnovna škola Garešnica prijavljena i da je ušla je u ukupnost projekta i da je predviđeno oko milijun kuna za obnovu stolarije, (od čega 10% sufinanciranja preuzima Grad Garešnica). Prva provjera dokumentacije je završena i čeka se odobrenje.
“Što se može očekivati od dogovora s Hrvatskim vodama?”
postavio je pitanje Marijan Dautanac, načelnik Općine Veliki Grđevac, osvrnuvši se općenito na vodoopskrbu. Damir Bajs je odgovorio da nam je suradnja s Hrvatskim vodama u interesu, a osim toga u tijeku su investicije u vrijednosti od 45 milijuna kuna za dovršavanje već postojećih projekata i očekuje nas izgradnja akumulacijskog jezera kod Ivanske te je u pripremi i projekt vrijedan160 milijuna kuna za predviđene vodoopskrbne sisteme koje tek treba izgraditi . . .
“Što se dogodilo s izgradnjom Glazbene škole?”
postavio je pitanje Zoran Đošić. –Zapravo, gdje je ona zapela? Župan Damir Bajs je odgovorio da izgradnja može početi: -Projekt se nalazi u Ministarstvu gospodarstva i čeka se odobrenje. Trenutno nema natječaja za izgradnju škola i naš projekt nije jedini. Čeka se odgovor. Županija je do sada napravila sve što je u njenoj mogućnosti (po pitanju prijave) ali ukupnost projekta nije samo na Županiji nego je projekt u suradnji s državom.
“Cesta Veliki Grđevac – Grubišno Polje – Đulovac tijekom ove zime pretrpjela je veliku devastaciju!”
bila je konstatacija i ujedno pitanje Marijana Cengera vezano uz te prometnice i trebala bi biti prioritet jer zbog ograničenja transporta i preusmjeravanja stvara dodatne troškove. . . Župan Damir Bajs je odgovorio da Županijska uprava za ceste prioritetno pristupa obnovama (od prometnica koje ugrožavaju život) prema ovakvima gdje problemi utječu na gospodarstvo!
“Kako će se riješiti pitanje nedostatka liječnika u ambulanti u Garešničkom Brestovcu?”
postavio je pitanje Željko Starčević na što je župan Damir Bajs odgovorio: –Trenutno je u pripremi raspis natječaja za koncesiju s obzirom da natječaji za zaposlenje nisu urodili plodom . . . Čeka se odobrenje ministra.
“Zašto se Opća bolnica Bjelovar još nije prijavila Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije?”
bilo je pitanje mlade (možda i najmlađa) vijećnice, Anemarie Šepl-Plentaj i zašto se do sada izgubilo osam mjeseci za prijavu na Natječaj koji je otvoren još od srpnja prošle godine?
Župan Damir Bajs je odgovorio:
– Podsjetit ću da Ministarstvo prema natječaju treba riješiti predmet u pet dana. Mi smo čekali više od dva mjeseca. Ipak, dobili smo zeleno svjetlo na ukupnost našeg projekta. Za koji dan bit ćemo spremni za prijavu projekta na drugu fazu natječaja. Ministar zdravstva je pak napomenuo kako sredstva za bjelovarsku bolnicu neće biti sporna. Također, trebali bismo dobiti i dopunska sredstva. Ukoliko dobijemo sredstva mi u gradnju bolnice možemo krenuti krajem ove godine, dok ostali projekti imaju tek idejna rješenja!
Nezadovoljna odgovorom Anamaria je ponovno stala za govornicu: -Budući da od preostalih predviđenih sredstava država nema dovoljno za našu bolnicu, . . . zanima me kako Županija planira osigurati preostala sredstva, odnosno koje županijske tvrtke će se u tu svrhu prodati (kako je župan izjavio u medijima) . . .
-Županija ima četrnaest milijuna decentraliziranih sredstava za zdravstvo, od kojih za bolnicu već sada ide šest milijuna kuna. Dio od toga ide za popravke starih zgrada. U slučaju Istarske bolnice . . . oni su tražili prenamjenu sredstava, a to ćemo i mi napraviti. Izgradnjom ovog dijela dobili bismo gotovo cijelu novu bolnicu, koja je pod garancijom narednih deset godina! Ja kao župan u tom slučaju ne bih očekivao troškove na popravke. Time ne bismo opteretili druge zdravstvene ustanove. Dakle, to je model koji su primijenili i drugi, rekao je župan Damir Bajs na kraju AKTUALNOG SATA, koji je umjesto jednog, trajao dva sata!
Nakon niza pitanja županijskih vijećnika na sjednici Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije usvojeno je:
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu župana Bjelovarsko-bilogorske županije za razdoblje od 01. srpnja do 31. prosinca 2016. godine;
3. Donošenje Zaključka o prihvaćanju Izvješća o stanju sigurnosti na području Bjelovarsko-bilogorske županije u 2016. godini;
Donošenje Odluke o utvrđivanju: a) Plana rashoda za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini osnovnih škola Bjelovarsko-bilogorske županije u 2017. godini; b) Plana rashoda za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini srednjih škola Bjelovarsko-bilogorske županije u 2017. godini;
Donošenje Odluke o kriterijima i mjerilima i načinu financiranja decentraliziranih funkcija za investicijsko ulaganje, investicijsko i tekuće održavanje zdravstvenih ustanova te za informatizaciju zdravstvene djelatnosti u 2017. godini;
Donošenje: a) Odluke o kriterijima i mjerilima za utvrđivanje bilančnih prava za financiranje minimalnog financijskog standarda javnih potreba osnovnog školstva BBŽ-e u 2017. godini; b) Odluke o kriterijima i mjerilima za utvrđivanje bilančnih prava za financiranje minimalnog financijskog standarda javnih potreba srednjih škola i učeničkih domova BBŽ-e u 2017. godini;
Donošenje Odluke o raspodjeli sredstava iz Proračuna BjBŽ-e za 2017. godinu centrima za socijalnu skrb Bjelovarsko-bilogorske županije i Domu za starije osobe Bjelovar;
Donošenje Plana utroška sredstava od raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području Bjelovarsko-bilogorske županije u 2017. godini;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Godišnjeg programa rada s financijskim planom Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije za 2017. godinu;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Programa rada i Plana prihoda i rashoda Vatrogasne zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije za 2017. godinu;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Godišnjeg programa rada Bjelovarskog sajma za 2017. godinu;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Programa rada i financijskog plana Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom “Suvenir Arbor” i zaštitne radionice “Suvenir Arbor Vitae” d.o.o. u 2017. godini;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju: a) Izvješća o ostvarivanju Godišnjeg programa zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja zaštićenih područja BjBŽ-e za 2016. godinu i Financijskog izvješća Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Bjelovarsko-bilogorske županije za period 01. siječnja do 31. prosinca 2016. godine;
b) Godišnjeg programa zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja zaštićenih dijelova prirode Bjelovarsko-bilogorske županije za 2017. godinu i Financijskog plana Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Bjelovarsko-bilogorske županije za proračunsko razdoblje 2017. – 2019. godine;
Donošenje Programa dodjele bespovratnih sredstava projektima prihvatljivim za financiranje iz Strukturnih fondova EU i natječaja ministarstava “PROJEKTI ZA STRUKTURNE I NACIONALNE FONDOVE”;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata na području Bjelovarsko-bilogorske županije za 2016. godinu;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu Povjerenstva za nadzor nad radom mrtvozornika na području Bjelovarsko-bilogorske županije za 2016. godinu;
Donošenje Odluke o raspoređivanju sredstava iz proračuna za redovito financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika za razdoblje od 01.01.2017. do 31.03.2017. godine;
Donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o mrtvozorstvu;
Donošenje Odluke o dodjeli javnih priznanja Bjelovarsko-bilogorske županije za 2017. godinu;
Donošenje Zaključka o prihvaćanju Programa rada Povjerenstva za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije za 2017. godinu;
Donošenje Zaključka o davanju suglasnosti Domu zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije za prijenos prava vlasništva sa bivše zgrade Zdravstvene stanice Čazma u Samarici sa pripadajućim zemljištem na Općinu Ivanska;
Donošenje: a) Zaključka o davanju suglasnosti na Program rada Savjeta mladih Bjelovarsko-bilogorske županije za 2017. godinu;
b) Zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu Savjeta mladih BBŽ-e za 2016. godinu.