PROJEKTOM “SPONA” DO LAKŠEG PRONALASKA POSLA ZA 100 . . .

PROJEKTOM “SPONA” DO LAKŠEG PRONALASKA POSLA

ZA 100 DUGOTRAJNO NEZAPOSLENIH OSOBA

Bjelovarsko-bilogorska županija trenutno ima ugovorenih europskih projekata u vrijednosti 700 milijuna kuna, a jedan od njih je i projekt „Spona“ koji je uspješno priveden kraju i za koji je danas održana završna konferencija.

Riječ je o projektu vrijednom 1.4 milijuna kuna u cijelosti financiranom europskim novcem, koji se provodio protekle dvije godine, a partneri Bjelovarsko-bilogorskoj županiji kao nositelju projekta bili su Udruga invalida Bjelovar, Udruga osoba s invaliditetom Daruvar, Bjelovarski centar za razvoj civilnog društva i Udruga Lovari- Romska kuća.

Projektom je bilo obuhvaćeno 100 dugotrajno nezaposlenih osoba, među kojima su bili i pripadnici romske nacionalne manjine te osobe s invaliditetom.

U sklopu projekta održane su brojne radionice i edukacije s ciljem da se polaznici upoznaju s novim vještinama i steknu dodatna znanja koja će im biti od velikog značenja prilikom traženja posla.

„Ovom edukacijom dobila sam priliku da se zaposlim jer sam već dosta dugo nezaposlena. Zahvaljujući ovom projektu naučila sam nešto što sam već dosta dugo htjela naučiti, pružena mi je prilika i na tome se želim svima zahvaliti. Polazila sam edukaciju osnove manikure i ugradnju umjetnih noktiju. Plan mi je za početak da se zaposlim, usavršiti znanje i tada otvoriti nešto svoje“, rekla je polaznica edukacija Josipa Posavac.
Na radionicama, koje su se odvijale u pet gradova naše županije, sudionicima su bile ponuđene teme poput vještina traženja posla, motivacije i komunikacijskih vještina i to kako bi dugotrajno nezaposleni imali veću motivaciju aktivno tražiti posao te se bolje predstaviti poslodavcima.

Također, u Bjelovaru i Daruvaru polaznici su mogli pohađati edukacije za njegovatelj/icu starijih i nemoćnih, njemački i engleski jezik, program osposobljavanja za poslove knjigovođe, cvjećar/ka-aranžer/ka, osnove manikure i web dizajn, a nakon završetka edukacije uvjerenja je dobilo 55 dugotrajno nezaposlenih osoba.

Projektom „Spona“ svim polaznicima radionica i edukacija omogućeno je da unaprijede svoja znanja i vještine koja će pridonijeti njihovoj većoj konkurentnosti na tržištu rada, ali i smanjenju socijalne isključenosti i marginalizacije.

„Izuzetno smo sretni što smo bili dio ovoga projekta jer to je način da se pripadnici romske manjine prilagode većinskim standardima. Bjelovarsko-bilogorska županija poznata je po tome da je multikulturalna. Ovdje žive Romi Lovari koji su možda malo drugačije pozicionirani u odnosu na ostale romske skupine u Hrvatskoj. No, međutim svaka edukacija i svako uključenje u zajednicu, svaki napor da budu što konkurentniji na tržištu rada je dobrodošao. To nas izuzetno veseli i zahvaljujemo Županiji i svim partnerima što smo bili sastavni dio ovog projekta i što su pripadnici naše zajednice završili edukacije, neki su se već zaposlili što nas posebno veseli“, rekla je Slađana Đurđević, zamjenica predsjednika Udruge Lovari- Romska kuća.

„U ime Udruge invalida Bjelovar zahvaljujem Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i gospodinu županu što smo uključeni u provedbu ovog programa jer nam je to puno značilo. Kroz ovaj projekt je 6 naših osoba s invaliditetom završilo određena stručna saznanja koja im pomažu u zapošljavanju, 5 za web dizajnera i jedan polaznik je bio na tečaju njemačkog jezika, a naši članovi sudjelovali su i na radionicama gdje im je omogućeno više saznanja kako napisati životopis, kako kontaktirati s poslodavcima i slično“, istaknuo je Vlado Benčak, predsjednik Nadzornog odbora Udruge invalida Bjelovar.

„Ovo je prilika da se zahvalim i Županiji i županu koji su prepoznali rad Bjelovarskog centra za razvoj civilnog društva i uključili nas u ovaj vrijedan projekt. Imamo jako dobru suradnju sa Županijom i nadam se da će se tako i nastaviti. Ako je u pitanju zapošljavanje, osposobljavanje, drago nam je da možemo sudjelovati, da i u ovim teškim vremenima pokušamo što više ljudi vratiti u radni svijet, da im olakšamo svakodnevni život“, naglasio je Željko Pavleković, predsjednik Bjelovarskog centra za razvoj civilnog društva.

„Bjelovarsko-bilogorska županija treća je po povlačenju sredstava. Imamo stotinjak projekata koje provodimo, ali ja bih rekao da oni programi koji su vezani uz naše sugrađane su možda i najbitniji, neovisno o vrijednosti. Kada govorimo baš o „Sponi“, istaknuo bih veliki broj partnera koji su s nama sudjelovali u projektu, ali i veliki broj polaznika. Veseli me da je program bio uspješan i dobro proveden u pet naših gradova, da je veliki broj ljudi dobio nova znanja koja im omogućuju javljanja na natječaje i nadamo se da će kroz ovakve programe i dobiti posao“, rekao je na završnoj konferenciji projekta župan Damir Bajs.

Na završnoj konferenciji projekta polaznicima edukacija župan Damir Bajs uručio je uvjerenja o osposobljavanju. (bbz.hr)

 

Autor: urednik

Podijeli ovaj članak
468 ad