Uz slatke turkinje, na Studijskom odjelu Narodne knjižnice
“Petar Preradović” predstavljana je knjiga Gorana Tribusona
“Vrijeme ljubavi”
Na Studijskom odjelu Narodne knjižnice “Petar Preradović” predstavljana je knjiga, novi roman Gorana Tribusona “Vrijeme ljubavi” s kojom je zaokružio svoju kvatrologiju, (koju čine romani “Rani dani“, “Trava i korov” i “Mrtva priroda“) generacijski obilježene tematike u autobiografskoj formi. U romanu “Vrijeme ljubavi”, pišući o likovima iz svoga svijeta i svoga vremena, svijeta književnosti, filma, stripa, . . . a posebno rocka, ostao je dosljedan svom prepoznatljivom spisateljskom stilu. To je roman koji otkriva što je to u stvari ljubav, kao što na nekim mjestima u svom romanu “Ljubav traje 3 godine” piše F. Beigbeder, bilježeći sve zablude do trenutka prosvjetljenja, nostalgično prateći odrastanje svoje generacije, otkrivajući tako svu posebnost življenja nekadašnje hrvatske stvarnosti s početka drugog dijela prošlog stoljeća što najbolje dočarava ovaj ulomak: “Moja je majka znala govoriti kako se ljubavi čovjek uči na najrazličitije načine, ali ponajbolje je kad to radi uz pomoć velikih umjetničkih djela, ponajprije slikarstva, glazbe i lijepe književnosti klasičnoga tipa. Moj bi se otac samo nakašljao, nakon čega bi majka redovito kazala:
-Molim te, Branko, pa valjda se zna na što sam mislila.
Ja baš i ne mogu razabrati na što je majka mogla misliti, ali sam poslije shvatio kako se sve što je kazala o ljubavi odnosi na ljubav u najširem smislu riječi, od samilosti pa do podavanja cijeloga sebe za neku dobru i plemenitu stvar. Dakle, ljubav na koju se majka tada pozivala nije se mnogo razlikovala od one o kojoj danas govori papa Franjo.”
Evo što o svojoj knjizi kaže sam autor Goran Tribuson: -Nakon “Ranih dana”, “Trave i korova” te “Mrtve prirode” knjiga koju držite u rukama završetak je te tetralogije, tako da vam mogu sasvim pouzdano obećati da sam s tim stvarima definitivno završio. Naletite li negdje na Barnesa zatajite ovaj moj književni nestašluk. Kao što je po naslovu više no jasno, ova knjiga govori o ljubavi, o onim brojnim klinačkim ljubavima koje smo doživljavali sasvim ozbiljno i dramatično, a bol koji bi nam nanijele pamtili jako kratko. Ona je sva iz onih nevinih vremena kada smo se pravili veoma odraslima, a iznutra bili plahi, lomni i osjetljivi.
Usto autor pokušava došapnuti čitatelju i nešto o onom što misli o ljubavnim romanima, o romantičnim elementima u kaubojskom filmu i krimiću, o stripu i romanima u nastavcima, o tome kako graditi priču, kako oblikovati prikladne karaktere i o sličnim stvarima. Ma koliko željela biti autentičnom i vjernom, nemojte ovu knjigu držati čistom i svetom istinom.
Što je to čista i sveta istina pokušale su (i donekle uspjele!) saznati od autora Goran Tribusona, (vrsnog književnika akademika, filmskog i televizijskog scenarista) moderatorice ovog književnog susreta, profesorice knjižničarke Tina Gatalica i Ana Peranić. buneći se na upotrebu riječi opus za njegova djela a sam je istu riječ tijekom večeri upotrebio nekoliko puta (!?).
-Ja bih jako htio da, kad knjiga izađe, da nemam nikakve veze s njom. Ne mogu se osloboditi toga da me ljudi povezuju s pripovjedačem u djelu. Iako pišem u ich formi, djelo nije autobiografsko. Nazvao bih to autobiografičnim. Ima elemenata realiteta, ali i izmišljenih događaja, ističe u “obrani” svojih djela (opusa) naš sugrađanin Goran koji je za jedne dnevne novine izjavio:
Sam sebe naguzio!
Gorane, zar si to stvarno mislio? Bjelovarčani su ogorčeni i na neki način poniženi i kažu da si ovom izjavom sam sebe naguzio!
Na samom predstavljenju knjige, knjižničarka Ana Peranić vrlo je sočno pročitala nekoliko ulomaka što je na kraju (preko volje, jer se na početku večeri protivio ideji da sam nešto čita), učinio, pročitao i sam autor!
Moderatorica Tina Gatalica prisjetila se jednog ulomka iz knjige (i pročitala ga!) u kojem autor spominje pečene tikve turkinje koje mu je nekoć baka pekla, a koje je jeo davno, davno.
I baš u tom trenutku djelatnice knjižnice unose velike pladnjeve miomirisnih slatkih pečenih turkinja koje su bile točka na i . . . – ove vrlo uspješne književne večeri.