Dan vatrogastva i Dan Svetog Florijana

PREDSTAVNICI VATROGASNE ZAJEDNICE BBŽ NA PRIJEMU KOD ŽUPANA BAJSA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima primio je predstavnike Vatrogasne
zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije na čelu s njihovim predsjednikom Đurom Petrićem, a
povodom Dana vatrogastva i Dana njihova zaštitnika Svetog Florijana koji se obilježava 4.svibnja.
Bila je to prilika za razgovor o stanju vatrogastva na našem području kao i o suradnji koju naša
Županija ima s vatrogascima.
Prijem za predstavnike Vatrogasne zajednice BBŽ

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija pridaje veliku pažnju vatrogastvu na svom području što i ne čudi budući da su vatrogasci i vatrogastvo duboko ukorijenjeni u našoj županiji, a naša Vatrogasna zajednica među vodećima je u Republici Hrvatskoj.

Podsjetimo, Bjelovarsko-bilogorska županija u prošloj je godini sto posto povećala izdvajanja za vatrogastvo. Tako je županijskim proračunom i za 2019.godinu predviđeno milijun kuna za financiranje Vatrogasne zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije te dodatnih 250 tisuća kuna za financiranje Dobrovoljnih vatrogasnih društava na našem području.

Vatrogastvo je danas jedna od službi u koju se naši građani mogu pouzdati, a svaki jedanaesti naš građanin pripadnik je vatrogasnih postrojbi bilo da se radi o dobrovoljnim vatrogasnim društvima ili pak Javnim vatrogasnim postrojbama.

Sve pohvale idu našim vatrogascima koji ne samo da pomažu ljudima naše županije, nego su i aktivni i pomažu drugima kada im je pomoć potrebna. Slobodno se može reći da ljudi našega kraja mogu biti spokojni jer znaju da su naše vatrogasne službe na najvišoj razini.

Osim toga, od izuzetne je važnosti i rad s mladima čemu Vatrogasna zajednica Bjelovarsko-bilogorske županije također pridaje veliku pažnju. U prilog tome ide i činjenica da naše ekipe postižu odlične rezultate na natjecanjima te se konstantno plasiraju i na državne smotre.

Bjelovarsko-bilogorska županija nastoji napraviti sve što je u njenoj moći da vatrogastvo županije bude operativno i  da ima sve materijalne uvjete koji su potrebni za rad te da vatrogasci, koji su uvijek na raspolaganju kad smo u nevolji,  budu prikladno opremljeni kako bi i dalje vrhunski obavljali svoj posao.

„Vatrogastvo u našoj županiji ima tradiciju s kojom se ponosimo!”

-Vatrogastvo u našoj županiji ima tradiciju s kojom se ponosimo. Govorim to stoga što gledajući ukupan broj vatrogasaca na našem području kojih je oko 11 600, mi smo jedna od apsolutno vodećih županija po broju vatrogasaca, to ujedno prati i broj vatrogasnih društava, preko 160 DVD-ova,a tu su još i javne vatrogasne postrojbe, njih 5. Naglasio bih da od tih 11 600 čak 1182 su operativni vatrogasci. To je jedan od najvećih brojeva u Hrvatskoj i on omogućava da ne samo da poštujemo tradiciju nego da kada zovemo vatrogasce na intervenciju budemo sigurni da ćemo dobiti brzu, kvalitetnu profesionalnu uslugu na najvišoj razini u Republici Hrvatskoj i to je ono što bih podcrtao, rekao je župan Damir Bajs.

“Naša je prvenstveno zadaća spašavanje ljudi, materijalnih dobara, . . “

Vama župane najprije zahvala što ste omogućili prijem uoči svetog Florijana, Dana vatrogastva te ovime iskazali poštovanje prema radu vatrogasaca, Vatrogasnoj zajednici. Za istaknuti je dobru suradnju Vas i vatrogasne zajednice i nas kao odgovornih ljudi u županijskoj Vatrogasnoj zajednici. Zahvala na svemu onome što provodite na očuvanju vatrogastva i potpori, kako ovim činom, još više materijalno. Proračun je i prošle i ove godine udvostručen što daleko olakšava rad vatrogasaca na terenu tako da smo mi prošle godine preko 400 tisuća kuna mogli ubrizgati u dobrovoljna vatrogasna društva namjenski, i u javne postrojbe za opremanje i rješavanje dijela problema na terenu, što se tiče financijskih sredstava, i to je dalo rezultate. Mi tim programom nastavljamo i dalje jer naša je prvenstveno zadaća spašavanje ljudi, materijalnih dobara, u svim nezgodama koje se događaju, bilo to vremenskih nepogoda ili požara bilo kakve vrste. Naši vatrogasci su uvijek spremni. I na tom dijelu županijska Vatrogasna zajednica posvećuje veliku pozornost i edukaciji i obuci naših operativnih snaga na terenu, istaknuo je na prijemu Đuro Petrić, predsjednik Vatrogasne zajednice BBŽ.

“Ne možemo razlikovati dobrovoljne i profesionalne vatrogasce!”

-Operativni vatrogasci u središnjim DVD-ima su isto tako operativni vatrogasci kao i u javnim vatrogasnim postrojbama i izlaze na intervencije prilikom dojave, nema razlike. Ne možemo razlikovati dobrovoljne i profesionalne vatrogasce nego samo operativne i one koji to nisu. Sva sredstva koja su povećana u prošloj godini, u odnosu na prethodnu, 410 tisuća kuna uloženo je isključivo za opremu, za intervencije. Potrebno je naglasiti i da je 60 tisuća kuna uloženo za mladež i pomladak, rekao je, između ostalog Željko Mesec,  zapovjednik županijske Vatrogasne zajednice .

Izvanredna suradnja profesionalaca i dobrovoljaca

-Na daruvarskom području imamo izvanrednu suradnju profesionalaca i dobrovoljaca. Vama se izuzetno zahvaljujem na tome što imate razumijevanja za ovu humanu djelatnost, svojim potporama kako financijskim tako i moralnim. Sredstva su dosta značajna jer smo time obnovili i krovišta, spremišta određenih DVD-a, vatrogasnom centru smo napravili podlogu asfaltiranja, naglasio je Vlado Horvat, zamjenik predsjednika županijske Vatrogasne zajednice.

“Težimo da naše vatrogastvo bude što bolje i efikasnije!“

-Mi operativni vatrogasci prvenstveno težimo da nam funkcionira operativno vatrogastvo, da naši korisnici imaju brzu uslugu te da mi dođemo na mjesto što prije. Težimo da naše vatrogastvo bude što bolje i efikasnije, izjavio je Zdenko Brandejs, zamjenik zapovjednika Vatrogasne zajednice BBŽ.

“Naša Vatrogasna zajednica veliku pažnju ulaže u rad s mladima!”

-Vatrogastvo osim one svoje primarne zadaće ima i sekundarnu, a to je velika uloga u edukaciji  i upravo u taj segment ulazi i rad s mladima. Naša Vatrogasna zajednica veliku pažnju ulaže u rad s mladima jer svjesni smo da ako nećemo raditi s mladima cijeli sustav vatrogastva nema neku budućnost. Puno smo ulagali u kamp u Fažani, mislim da je on značajan upravo u segmentu rada s mladima s obzirom da on ondje pruža mogućnost da se mladima kroz tjedan dana obuke pruži bolje iskustvo rada u cijelom tom sustavu, rekao je, između ostalog, Silvestar Štefović, predsjednik Savjeta vatrogasne mladeži vatrogasne zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije. (bbz.hr)

Autor: urednik

Podijeli ovaj članak
468 ad