O NEODRŽAVANJU JESENSKOG SAJMA U GUDOVCU TE O . . .

NA SJEDNICI STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE BBŽ O NEODRŽAVANJU

JESENSKOG SAJMA U GUDOVCU TE O NADOLAZEĆOJ ŠKOLSKOJ GODINI

Na današnjoj sjednici Stožera civilne zaštite BBŽ na kojoj su sudjelovale i voditeljice Stručnih vijeća ravnatelja osnovnih i srednjih škola BBŽ donesena je odluka da se Jesenski međunarodni bjelovarski sajam neće održati, a bilo je riječi i o nadolazećoj školskoj godini kao i o aktualnoj epidemiološkoj situaciji u našoj županiji.

„Stožer civilne zaštite BBŽ je temeljem dogovora s Nacionalnim stožerom civilne zaštite, a zbog tendencija povećanja broja osoba zaraženih koronavirusom, donio odluku da se ove godine neće održati Jesenski međunarodni bjelovarski sajam. Naime, ograničenje samo na 1000 ljudi koji mogu biti na sajmu, ako uzmemo i broj izlagača i broj ljudi koji će tamo raditi značilo bi da bi bilo otprilike 500 predstavnika izlagača i 500 ljudi koji mogu biti prisutni na sajmu. To je premali broj i rizici su preveliki“, rekao je župan Damir Bajs.

Tema današnje sjednice Stožera civilne zaštite BBŽ bila je i nadolazeća školska godina, odnosno upute za rad i mjere koje se trebaju poduzeti s obzirom na pandemiju koronavirusa.

„Dane su preporuke od Nacionalnog stožera, između ostalog da učenici kada uđu u škole ostanu u jednoj prostoriji, da se osigura prostor, da razredi od 1. do 4. ne moraju nositi maske, a viši razredi mogu, ali ne moraju nositi maske. Ravnateljstva su dobila upit Županije vezan uz to na koji način planiraju početak školske godine. Imamo škole koje idu u jednoj smjeni i škole koje imaju dvije smjene. Imamo škole koje imaju veliki broj učenika putnika i onih koji imaju mali broj učenika koji su putnici. Županijski Stožer je na moj prijedlog donio odluku da će Bjelovarsko-bilogorska županija svim školama s našeg područja osigurati sredstva za nabavu maski i ostalih zaštitnih sredstava. Školska godina će krenuti, a sve odluke temeljem zahtjeva ravnateljstava donijet će županijski Stožer i mi smo ovog trenutka naklonjeni tome da sve ono što oni koji to rade i provedu. Ključno je da zdravlje ne smije biti zanemareno, sve preporuke se moraju poštivati, a svaka pomoć župana, Županije, ovog Stožera je tu da krenemo na način da zdravlje djece bude na prvom mjestu“, istaknuo je župan Damir Bajs.

O novoj školskoj godini na konferenciji za medije govorila je voditeljica županijskog Stručnog vijeća ravnatelja osnovnih škola Ivana Haić: „Na svakoj školi i na svakom ravnateljstvu je da sa svojim učiteljima prilagodi situaciju koliko mogu prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Muči nas veličina naših učionica, one su velike šezdesetak kvadrata, ako je veći broj učenika razmak je u osnovnim školama 1.5 metara, u srednjim školama 2 metra tako da ćemo se tome morati prilagoditi. Nastavu ćemo morati odvijati u blok satovima po dva ili tri sata tako da maksimalan broj učitelja koji tog dana rade u tom razrednom odjelu bude 3 do 4. Maske su također problem pogotovo školama koje imaju veliki broj putnika. Nastavu ćemo morati prilagoditi uvjetima prijevoza. Veseli nas što se Županija brine za sve ovo, što smo pozvani i na današnju sjednicu Stožera civilne zaštite, mi ćemo se pismeno obratiti ravnateljima, a oni će do sutra morati dostaviti sve svoje potrebe. U ponedjeljak ćemo imati sastanak sa županom i prilagoditi sve našim uvjetima na ovom prostoru“, istaknula je Haić.

Što se trenutne epidemiološke situacije u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji tiče, potvrđena su 4 nova slučaja zaraze koronavirusom. Tri osobe kontakti su ranije zaraženih osoba koronavirusom i bili su u samoizolaciji dok jedna osoba nije kontakt ranije oboljelih.

Trenutno je u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 13 aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom, naša županija je županija s najmanjim brojem pozitivnih na COVID-19 i jedna od tri županije u Hrvatskoj u kojima nema preminulih od koronavirusa. (bbz.hr)

Autor: urednik

Podijeli ovaj članak
468 ad